Děti na svatbě? Ano či ne?

Svatba Veronika a Tomáš - 187

Děti na svatbě. Velmi kontroverzní téma, na které mají různé páry často diametrálně odlišný názor. Chceme mít na naší svatbě děti? Pokud ano, jaké malé děti a za jakých podmínek?
Pokud plánujete svatbu a váháte nad touto otázkou, určitě čtěte dál! Třeba Vám moje postřehy pomohou v rozhodování.

Pro začátek je dobré si uvědomit, že Váš svatební den je především Váš den. Kdy jindy by to mělo být tak, jak si přejete Vy? Určitě proto při rozhodování neřešte věci jako „Co se sluší a patří?“ nebo „Jak se to obvykle dělá?“ nebo „Jak to měli ten a ta…“.

Potom si zkuste společně ujasnit, co přesně od Vašeho svatebního dne očekáváte. Jak si přejete, aby to vlastně celé probíhalo? Má to být pohodový zahradní piknik, kde se děti budou honit v trávě, dospělí ležet na dekách a kolem osmé večer se polovina hostů rozloučí a odebere domů? Nebo chcete naspídovanou párty roku, na které si konečně zase zapaříte s kamarády, budete blbnout, smát se a tancovat až do rána? Svatební den může mít mnoho různých podob. Podle formy, kterou pro svou svatbu zvolíte, je vhodné zvážit i otázku na přítomnost dětí.

Ze zkušenosti se pro toto téma dají děti (velmi obecně a zhruba) rozdělit na 3 skupiny:

Svatba Jiří a Veronika 0684 scaled

Malé děti, přibližně 0-3 roky

Tyto děti často budou vyžadovat téměř konstantní dohled a pozornost rodičů. Svatební hosté s dětmi v tomto věku budou schopni věnovat poněkud omezené množství času interakci s novomanžely a ostatními svatebčany. I pokud je k dispozici pomoc s hlídáním na místě (babička, sestra…), může se dítě dožadovat přítomnosti matky a ta se mu bude muset věnovat. V (pod)večerních hodinách rodiče odjedou uložit dítě ke spaní a uspávat ho. Šance, že se ještě na svatbu vrátí, je malá.

Děti v tomto věku také mohou ve svatební den reagovat jinak než obvykle, například na přítomnost velkého množství neznámých lidí. I dítě, které je normálně veselé a usměvavé, může být zaskočené nebo ustavičně plakat. Pláč během svatebního obřadu anebo během jiných důležitých okamžiků může za přítomnosti dětí v tomto věku určitě nastat a novomanželé by s tím měli být OK. A není na škodu si také uvědomit, že děti v tomto věku si nebudou ze svatby nic pamatovat a nebudou z ní mít tedy žádný trvalý zážitek.

Předškolní děti, přibližně 4-6 let

Tyto děti jsou již schopné na svatbě částečně fungovat samostatně, i když stále bude potřeba jejich dozor. Ten se dá již lépe delegovat na záskok po určitou dobu (tetičky, dědečky…). Také lze již s těmito dětmi pracovat lépe jako se skupinou. Jejich rodiče stále v (pod)večerních hodinách pravděpodobně odjedou uložit dítě ke spaní a uspávat ho. Šance, že se pak ještě na svatbu vrátí, je malá.

Pro úspěšné fungování dětí tohoto věku na svatbě je předem potřeba promyslet a naplánovat, jak je během dne zabavit. Budou si mít kde hrát a kde blbnout? Ideálně v bezpečí, aniž by konstantně hrozilo, že vběhnou pod kola aut nebo spadnou do rybníka? A co když bude pršet, jak je pak zabavíme? Toto jsou otázky, které je dobré mít předem vyřešené – protože pro děti v tomto věku nebudou dospělácká svatební aktivity příliš zábavné.

A pokud se začnou nudit, začnou i zlobit. Tady Vám kromě klasických triků (prolézačky, skákací hrady, omalovánky, bublifuky…) mohou pomoci i svatební dodavatelé. Rady a tipy na práci s dětmi Vám určitě dá každá správná svatební koordinátorka. Také svatební DJ, který je showman a rád pracuje s dětmi, Vám dokáže pomoct s jejich zabavením. K takovému tančení dětí se pak často přidají i rodiče.

Svatba Katka a Honza 657 of 780 scaled
Svatba Nikola a Ondřej 474 scaled

Školní děti a teenageři

Tyto děti jsou již obvykle schopny na svatbě fungovat samostatně. Zpravidla se už umí zabavit sami a mohou se často zapojit i do běžných svatebních aktivit. Většinou nemají problém zůstat déle vzhůru a jejich rodiče tedy nebudou nuceni opustit svatbu předčasně.

Výše zmíněné poznatky prosím berte s velkou rezervou – každé dítě je jiné, stejně tak jako každá svatba je jiná. I roční dítě může celou svatbu v klidu prospat jako andílek, naopak i 12letý teenager se pod vlivem emocí může rozplakat.

Konečné rozhodnutí ohledně dětí na svatbě je samozřejmě jen a jen na Vás. Pokud se rozhodnete uspořádat dospěláckou svatbu bez dětí, většina s Vašich přátel to jistě pochopí. Vysvětlete jim své důvody a dejte jim vědět dostatečně s předstihem. Ti, kterým na Vás opravdu záleží, si jistě najdou způsob, jak si na jeden den zajistit hlídání a užít si tak svatbu s Vámi. Je třeba ale být připraveni i na možnost, že někteří nebudou mít pro toto rozhodnutí pochopení. A nebo třeba opravdu nebudou schopni zajistit si hlídání, většinou pro příliš malý věk dítěte.

A naopak – pokud chcete a víte, že na Vaší svatbě budou houfy dětí, je dobré neponechat nic náhodě. Buďte na dětské svatebčany připravení, mějte pro ně naplánované aktivity. Berte na ně ohled už při výběru místa svatby i při plánování jejího celkového pojetí.

Držím palce s plánováním Vašeho velkého dne!

Mike